Година мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині»

26.11.2018 г.Година мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині»

Напередодні Дня гідності і свободи працівники міської історичної бібліотеки ім. М. Грушевського провели годину мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині», присвячену попередникам тих, хто відстоював право на краще життя на Майдані – шістдесятникам.

«Шістдесятництво» - це широкий мистецько-громадський рух української інтелігенції, це нове покоління письменників, поетів, художників. Блискуче, талановите покоління, творчість якого сприяла пробудженню критичної думки у суспільстві, пошукам правди життя, осмисленню буття. Це покоління «новітнього українського Відродження».

Кредо шістдесятників – це кредо бунтівної людини, яка повстала проти гніту. Дух свободи і свобода духу – ось те, що створило шістдесятників. Основою їх світогляду став духовний лібералізм – культ свободи в усіх її виявах: свободи совісті, свободи мислення, свободи особи, свободи нації. На місце культу особи прийшов культ особистості – неповторної, унікальної, вільної.

Донбас в 1960-ті стає Меккою монументального мистецтва, куди залюбки їдуть столичні художники, де є можливість експериментувати, перевіряти нові технології тощо.

«Зіркова» бригада художників-монументалістів у складі вже досить відомих правозахисників Алли Горської, Івана Кулика, Василя Парахіна, Геннадія Марченка, Олекси Коровая, майбутніх лауреатів Державної премії України ім. Тараса Шевченка Григорія Синиці, Віктора Зарецького, Надії Світличної створила у Донецьку перлини українського монументалізму – 9 мозаїчних панно в національному стилі на стінах будівлі експериментальної школи № 5 (1965-1966 рр.), панно «Жінка-птаха» у приміщенні ювелірної крамниці «Рубін» (1966 р.).

Трохи пізніше вже в нашому місті А. Горською, В. Зарецьким, Б. Плаксієм, Н. Світличною, В. Парахіним, Г. Зубченко і Г. Пришедько було створено чудові мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер» в приміщенні ресторану «Україна» (зараз «Метрополь») та «Квітуча Україна» в гастрономі «Київ» («Продуктель»).

Про ці пам’ятки українського монументального мистецтва, про таке насичене на події і таке коротке життя Алли Горської уважно слухали члени клубу «Золотий вік».

ФотоДругие отчеты

ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік
10.12.2018   Подробно
ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік
10.12.2018   Подробно
ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік
10.12.2018   Подробно
ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2018 рік
10.12.2018   Подробно


Все события