Година мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині»

26.11.2018 г.Година мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині»

Напередодні Дня гідності і свободи працівники міської історичної бібліотеки ім. М. Грушевського провели годину мистецтва «Шедеври українського монументального мистецтва на Донеччині», присвячену попередникам тих, хто відстоював право на краще життя на Майдані – шістдесятникам.

«Шістдесятництво» - це широкий мистецько-громадський рух української інтелігенції, це нове покоління письменників, поетів, художників. Блискуче, талановите покоління, творчість якого сприяла пробудженню критичної думки у суспільстві, пошукам правди життя, осмисленню буття. Це покоління «новітнього українського Відродження».

Кредо шістдесятників – це кредо бунтівної людини, яка повстала проти гніту. Дух свободи і свобода духу – ось те, що створило шістдесятників. Основою їх світогляду став духовний лібералізм – культ свободи в усіх її виявах: свободи совісті, свободи мислення, свободи особи, свободи нації. На місце культу особи прийшов культ особистості – неповторної, унікальної, вільної.

Донбас в 1960-ті стає Меккою монументального мистецтва, куди залюбки їдуть столичні художники, де є можливість експериментувати, перевіряти нові технології тощо.

«Зіркова» бригада художників-монументалістів у складі вже досить відомих правозахисників Алли Горської, Івана Кулика, Василя Парахіна, Геннадія Марченка, Олекси Коровая, майбутніх лауреатів Державної премії України ім. Тараса Шевченка Григорія Синиці, Віктора Зарецького, Надії Світличної створила у Донецьку перлини українського монументалізму – 9 мозаїчних панно в національному стилі на стінах будівлі експериментальної школи № 5 (1965-1966 рр.), панно «Жінка-птаха» у приміщенні ювелірної крамниці «Рубін» (1966 р.).

Трохи пізніше вже в нашому місті А. Горською, В. Зарецьким, Б. Плаксієм, Н. Світличною, В. Парахіним, Г. Зубченко і Г. Пришедько було створено чудові мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер» в приміщенні ресторану «Україна» (зараз «Метрополь») та «Квітуча Україна» в гастрономі «Київ» («Продуктель»).

Про ці пам’ятки українського монументального мистецтва, про таке насичене на події і таке коротке життя Алли Горської уважно слухали члени клубу «Золотий вік».

ФотоДругие отчеты

Звіт 1 квартал 2020 рік
2020-04-27   Подробно
ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2020 рік
2020-03-17   Подробно
Інформація про виконання міського бюджету за видатками за 2019 рік
13.03.2020   Подробно
Звіт про виконання паспорта бюджетної програми місцевого бюджету на 2019 рік
2020-01-30   Подробно


Все события