«Іноземні інвестиції в Україні. 1870–1918 рр. Частина ІІ. Франція»

07.08.2018 г.«Іноземні інвестиції в Україні. 1870–1918 рр. Частина ІІ. Франція»

«Іноземні інвестиції в Україні. 18701918 рр. Частина ІІ. Франція»

 Сьогодні Україна, розглядаючи перспективи економічного розвитку країни, пов’язує їх з питанням інтеграції в європейське економічне співтовариство. Тому вивчення історичного досвіду, який з усією очевидністю дає нам приклади успішного економічного співробітництва різних європейських структур як на загальнодержавному, так і регіональному рівні, є досить актуальним. Прикладом такого співробітництва є Криворізько-Придніпровсько-Донецький підрегіон Великого Півдня України, що став у ХІХ – поч. ХХ ст. центром залучення  підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, завдяки яким тут створився унікальний промисловий комплекс (колишня Катеринославська губернія – сучасні Дніпропетровська, Луганська, Донецька і Запорізька області).

Багатий мінеральними ресурсами регіон – залізна і марганцева руди, кам’яне вугілля – у другій половині ХІХ ст. став інтенсивно індустріалізуватися. На його території за короткий час виросли два найпотужніші в Російській імперії і Східній Європі центри важкої промисловості – Донецький басейн (кам’яно-вугільна, металургійна і хімічна промисловість), Дніпровський промисловий район (залізорудна і металургійна промисловість, машинобудування). Була побудована густа мережа залізниць, яка з’єднала Донбас з Кривбасом (Катерининська залізниця) і морським узбережжям. Відтоді розпочалась історія піднесення промислового регіону України. Тут виникло величезне гірничозаводське виробництво, «найкраща квітка промислового капіталізму».

Гірничо-металургійна промисловість Півдня України зобов'язана своїм виникненням перш за все  іноземним компаніям. Особливо значним був вплив французького підприємницького капіталу. Франція була основним фінансовим інвестором імперії, її інтерес був зосереджений у Криворізько-Придніпровсько-Донбаському регіоні України, де вона зробила величезний внесок у модернізацію економіки і розвиток регіону.

Новий гірничозаводський район залишив далеко позаду і затьмарив своєю славою інші райони – Уральський і Польський. За темпами зростання промисловості регіону – «успіхи нечувані, картина розвитку – американська» – констатували дослідники на початку ХХ ст.

Так, завдяки природним багатствам і іноземним підприємницьким капіталам Катеринославська губернія стала одним з найпотужніших індустріальних центрів імперії і найрозвинутішим регіоном всієї України, який на 1913 рік давав майже 70% видобутку вугілля, 69% виплавки чавуну, 58% заліза і 57% сталі Російської імперії. Такою була історія, що залишила нам у спадок чимало свідоцтв тих часів.

Виставка презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Франції в кінці 1870–1918 роках. На виставці представлено майже 230 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період бурхливого розвитку українського регіону. Музейні предмети розповідають про історію діяльності французьких підприємців і капіталів у гірничій, металургійній, машинобудівній та хімічній промисловості, у сфері будівництва та електрики, у залізничному будівництві в регіоні.

Справжніми свідоцтвами тих подій є представлені на виставці акції та облігації французьких акціонерних товариств, що діяли в губернії. Джерелом їх надходження до музею стала родина дніпровського мецената Дмитра Олександровича Піркла, який протягом 2011–2016 років купував їх на теренах Європи і дарував музею. Завдяки дарункам Дніпропетровський національний історичний музей чи не єдиний в України, що володіє багатою і цінною колекцією оригінальних джерел з історії центрального і східного регіонів України.

Представлені портрети і фотокартки французьких і українських підприємців, засновників і керівників заводів, рудників, шахт, створених за участю французького капіталу. На фото відтворені гігантські металургійні  заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників, робітників-металургів.

Особливе значення мав французький капітал для розвитку Криворізького залізорудного басейну – на виставці йому присвячено чимало унікальних документів – акції, видані в Парижі, унікальні фото рудників і Гданцівського заводу, фото виставки 1882 року, де представлені Товариством залізних руд Кривого Рогу зразки руди були відзначені як «найвидатніші».

Фотокартки французьких банкірів, міністрів іноземних справ, військових та політичних діячів, майстрів пензля та архітекторів, науковців та президентів республіки Франція, пов’язаних з регіоном в різні часи, починаючи з середини ХVІІ ст., можна побачити на виставці. А ще – автографи французьких підприємців на цінних паперах музейної колекції – Р. Р. Дюваля, П. Дарсі, Е. д’Уасселя, П. Думера, Є. Пастера, Ж. Боннарделя, М. Верстрата.

Представлена реклама підприємств, документи, фото православного храму, побудованого французами в ті часи, а також фотокартки старого французького кладовища в Дружківці із залишками пам’ятників на могилах.

Завдяки промисловому розвитку змінюються і облаштовуються міста, створюються селища. Географія підприємств – найрізноманітніша – це Катеринослав (сучасний Дніпро), Кам’янське, Кривий Ріг, Луганськ, Єнакієве, Маріуполь, Горлівка, Дебальцеве, Торецьк, Нікополь, Дружківка, Макіївка, Красногорівка, Алчевськ, Бахмут, Штерівка та інші. Чимало підприємств, створених у 1890-ті роки, працюють до сьогодні.

Фундатор виставки – Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. Яворницького, в особі директора Капустіної Надії Іванівни.

Меценат виставки – Дмитро Піркл, медальєр.

Автор виставки – завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. – поч. ХХ ст. – Лазебник Валентина Іванівна.

Дизайн – Юрій Малієнко.

Виставку відвідати можна до 19 серпня 2018 року – безкоштовно.

 

ФотоДругие отчеты

Звіт 1 квартал 2020 рік
2020-04-27   Подробно
ПАСПОРТ бюджетної програми місцевого бюджету на 2020 рік
2020-03-17   Подробно
Інформація про виконання міського бюджету за видатками за 2019 рік
13.03.2020   Подробно
Звіт про виконання паспорта бюджетної програми місцевого бюджету на 2019 рік
2020-01-30   Подробно


Все события